be so happy that when others look at you they become happy too

Hey, it's Hannah. Hannah Baker. | 13 Reasons Why

28. července 2017 v 20:17 | Eli |  (not book) reviews
- tento článek může obsahovat spoilery týkající se seriálu 13 Reasons Why, proto ho prosím nečtěte, pokud máte seriál rozkoukaný nebo se na něj chystáte podívat -
Před koncem školního roku jsem si předsevzala, že budu o prázdninách pilně sledovat seriály v angličtině, aby mi moje znalost tohoto jazyka úplně nezakrněla. V průběhu roku jsem se sem tam podívala na My name is Earl, ale asi v půlce července mě tento seriál přestal bavit, a tak jsem hledala nový, který by mi pomohl zkrátit nudná odpoledne. A přesně v té době na mě odevšad začalo vyskakovat 13RW. Koukali na něj známí, známí známých...a tak jsem se přidala.
Všechny seriály sleduji na ororo.tv, což je skvělá stránka bez zbytečných reklam, jenže povoluje sledování pouze jedné hodiny obsahu za 24 hodin. A jelikož 13RW má epizod třináct, z nichž každá má okolo 50-60 minut, strávila jsem sledováním krásných třináct dní.
Věřte mi, že ještě teď si vůbec nejsem jistá, co do tohoto článku napíšu, protože tento seriál mě na začátku vdechl, po třinácti dnech vyplivl a absolutně ho nezajímalo, jak se na konci budu cítit. A já to nevím. Nevím, jak se cítím.
Související obrázek
Picture


Sice jsem odpálkovala všechny, kteří by se chtěli na seriál podívat, ale stále tu může být někdo, kdo o něm nikdy neslyšel (o čemž teda musím dost pochybovat), a proto ho ve stručnosti popíšu. Příběh je o 17leté Hannah Bakerové, která...spáchala sebevraždu. A ještě předtím, než to udělala, nahrála 7 kazet s 13 nahrávkami, ve kterých popisuje svůj život do své sebevraždy a spolu s ním 13 důvodů a 13 (vlastně tedy 12) lidí, kvůli kterým to podle svých slov udělala. Na začátku se kazety dostávají ke Clayi Jensenovi, který nemá vůbec tušení, proč by měl na těchto nahrávkách být. Začíná s jejich posloucháním a my tedy začínáme zjišťovat "Proč".
Mám pocit, že lidé, komentující 13RW se dělí na dva tábory: 1) ti, kteří absolutně zpochybňují důvody Hannah a je podle nich blbá nána a 2) ti, kteří odporují těm prvním a nazývají chování všech jejích spolužáků těžkou šikanou.
Musím se přiznat, že asi do devátého dílu jsem se řadila do první skupiny. Ano, spolužáci jí ubližovali, dělali jí naschvály, ale nebylo to nic, co by se nedalo vyřešit ústně. Mám pocit, že kdyby v té době Hannah za někým došla a řekla, že to opravdu není vtipné, nazývat ji "lehkou holkou" atd. a opravdu rozumně si s někým promluvila, spoustu dalších věcí by se nemuselo stát. Spoustu dalších věcí, vlastně všechny, se totiž odvíjí od té první, která se mohla úplně v klidu vyřešit. To, že Justin Foley se pochlubil kamarádům fotkou, na které jsou Hannah vidět kalhotky.
Související obrázek
Zhruba od deváté epizody se ale důvody začaly stávát závažnějšími. To, že byla Hannah svědkyní znásilnění, už nelze brát na lehkou váhu. Přesto ale měla spíše myslet na Jessicu a na to, jak by jí pomohla, než na to, jak se bude s touto skutečností žít jí samotné. Měla to někomu říct. Komukoliv.
Jeffova autonehoda mohla - ale také nemusela - být způsobena Sheriinou sobeckostí, trochu mi ale přijde, že byla v ději pouze zmíněna a zapomenuta. Já na místě Sheri bych měla asi víc výčitek svědomí, protože (nejspíš) mojí vinou někdo zemřel. Ikdyž pokud se ta nehoda stát měla, tak by se prostě stala, nehledě na poraženou značku. Ale Hannah za to ani trochu nemohla, takže nechápu, proč měla takovou potřebu, aby Sheri svou účast na nehodě přiznala. Možná zafungovaly výčitky svědomí, že třeba rychleji nešla, aby zavolala 911. Ale všichni víme, že to opět byla tak trochu kravina.
V jedenácté epizodě se dozvídáme skutečnost, která zpochybňuje výroky Hannah o vině všech osob na nahrávkách - Clay vlastně neudělal nic horšího než to, že byl pro Hannah až moc dobrý a když mu řekla, aby odešel, tak prostě odešel. Opět připomínám, že tato situace by skončila jinak, pokud by Hannah vyřešila záležitosti s Justinem a neměla tedy v sobě zakořeněný odpor? k osobám mužského pohlaví. Srdíčko každé z nás posmutnilo, když nám scénáristé nabídli možnost, jak to mohlo skončit - a jak se chudák Clay domníval, kvůli němu to takhle neskončilo. Ráda bych mu ale připomněla - Hannah byla svérázná osoba a nemůžeme vyloučit, že kdyby se rozhodl s ní v tom pokoji zůstat, mohla mu klidně způsobit pár zranění, kterých ostatně měl potom víc než dost.
Související obrázek
A pak už přichází epizoda dvanáctá, která obsahuje dle mého názoru ten hlavní důvod proč. Vždyť právě po otřesném zážitku, který Hannah zažila, začala přemýšlet o tom, že se vším skoncuje a začala nahrávat kazety. Ani snad nebudu připomínat, že by na žádné party u Bryce nemusela skončit a znásilněná by nebyla, kdyby...však víte. Ale stalo se, co se stalo.
Hannah se rozhodla dát lidem, světu, ještě poslední šanci, a tak se vypravila za školním poradcem (psychologem?) Porterem, kterému se snažila vylíčit, co se jí stalo. To, že se nakonec opravdu rozhodla pro sebevraždu, nechci dávat za vinu právě Porterovi, protože ikdyž Hannah v nahrávce řekla, že to teda ještě zkusí, já už jsem měla pocit, že si stejně všechno dávno rozmyslela. V Porterově kanceláři už mi přišla úplně mimo smysly, mluvila o tom, že už je prostě všechno špatně. Možná, možná, kdyby si Porter uvědomil, že se něco děje, že Hannah mu opravdu popisuje, že se chce zabít, možná by to skončilo jinak. Ale ona se ani moc nesnažila. Neřekla ani ň o tom, že byla už delší dobu šikanována. A tak to nechal Porter plavat, což mu vlastně opět řekla Hannah (!) a za což mu ještě nezapomněla dát v poslední nahrávce vinu.
Související obrázek
Jsem ráda, že tvůrci seriálu nijak nepřikrášlovali samotnou sebevraždu. Možná chtěli lidem, skoro ještě dětem, ukázat, jak to vypadá doopravdy. Že to není žádná poklidná, mírumilovná, čistá věc. Že to opravdu bolí. Že potom, co to uděláte, rozhodně hned nepřijde ten nádherný pocit osvobození, nebo...kvůli čemu jste to vlastně udělali. Že je to špinavé, krvavé a celkem traumatizující...pro někoho, kdo vás později najde.
Sledování té scény pro mě bylo utrpením. Měla jsem chuť zakřičet Ty trubko, vrať se zpátky a udělej něco se svým životem! Jako kdybych na tom mohla něco změnit. Řeknu vám, krev vytékající ze zápěstí a pomalu zpomalující se dech umírajícího člověka není zrovna něco, co by mělo vidět a slyšet patnáctileté dítě. Ale je to realita, stává se to dnes a denně a 13 Reasons Why rozhodně není nějaký příběh pojednávající o čistě fiktivních událostech. Tohle se stalo, stává a stávat bude.
Výsledek obrázku pro 13 reasons why suicide
Přestože tedy zpochybňuji některá rozhodnutí, která Hannah podstoupila, na druhou stranu ji chápu. Není jediná, která se s podobnými problémy potýkala, a není jediná, která se rozhodla to takto ukončit. Ale myslím, že dnešní život, dnešní svět, nám umožňuje se spoustě problémů postavit a rozumně je vyřešit.
Asi nejvíc z celého seriálu mě překvapili lidé, kteří byli na nahrávkách před Clayem. Ani jeden z nich se nerozhodl nějak řešit skutečnosti, které se na kazetách dozvěděl. Nikdo neudal Bryce, že znásilnil dvě dívky. Místo toho se téměř všichni podivně spolčili a rozhodli se před světem tajit, že nějaké kazety existují. Až Clay se věci rozhodl řešit a právě s ním se dalo všechno do pohybu.
Konec je pro někoho znepokojivě, pro někoho uspokojivě neukončen a napovídá, že bude do světa vypuštěna i druhá řada. To mě trochu mrzí, protože první série jako celek vyzněla dobře, nechala na konci menší prostor pro představivost a zbytečně neusekla děj. Upřímně nemám tušení, o čem by druhá řada mohla být a jenom doufám, že celý můj dojem z 13RW nepokazí. Ale chápete, budu se na ni muset podívat, protože prostě proto.
Výsledek obrázku pro 13 reasons why people
Celkově se mi seriál asi líbil. Musím pochválit práci všech tvůrců, protože střih, prostředí, herecké výkony, písničky!...to všechno mi přišlo perfektní a důvěryhodné. Většinu herců jsem neznala, takže jsem si dovedla víc představit, že je to skutečné, než kdyby Hannah hrála nějaká provařená herečka.
Zhlédnutí série nelituji a klidně bych do toho šla znovu. Ukázalo mi to, že lidé dokážou být krutí, aniž by to tak mysleli. Že slova bolí. Že každý potřebuje někoho, s kým bude řešit své trable. A že není dobrý nápad popsat své trable až po tom, co si ve vaně podřežu zápěstí.
Výsledek obrázku pro 13 reasons why gif
Související obrázek
Výsledek obrázku pro 13 reasons why gif
A nakonec...minutu ticha za to, jaký by Hannah a Clay byli hezký pár! :D

Děkuju všem, že jste článek dočetli. Podělte se mi prosím dolů do komentářů o váš názor na 13 Reasons Why. Všechny si ráda přečtu a všechny budu respektovat, protože jak jsem napsala na začátku vlastně ani nevím, jak se po tomhle cítím.
Vaše Eli ♥
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký je tvůj názor na 13 Reasons Why?

převážně kladný 100% (4)
převážně záporný 0% (0)

Komentáře

1 Kate Kate | Web | 2. srpna 2017 v 13:53 | Reagovat

Upřímně, slyšela jsem o tom hodně, ale furt se mi na to nechce koukat. Nevím, přijde mi, že bych se zařadila do té první skupiny a řekla si "proč na to vůbec koukám". Ale tímhle článkem jsi mě docela napnula, tak se na to snad přece jen kouknu.

2 Adela Adela | Web | 3. srpna 2017 v 11:24 | Reagovat

Seriál jsem viděla hned jak vyšel. Na to jaký to byl boom a každý o tom psal, každý o tom mluvil.. Nepřišlo mi to až tak skvělé. Jako dobře, dívala jsem se na to, občas i ukápla slza. Ale všeobecně mi to přišlo hrozně natáhlé. Nejvíc mě štvalo, jak Clay poslouchal kazety pomalu a všeobecně to bylo moc natáhnuté na 13 x 45 minut. Ze začátku mi byla Hannah hrozně nesympatická, a souhlasila jsem s některými těmi názory postav tam, že se zabila jen aby se zviditelnila (jo, je to hodně zlý to takhle říct, ale budilo to ve mě takový pocit to její chování). Ale potom přicházely více důvody, které jsou opravdu srdcervoucí a já to i pochopila.
Taky jsem ráda, že jsem seriál viděla, ale asi bych do něj znovu nešla. Nevím. Ale třeba bych si tam všímala detailů, které jsem předtím opomíjela a měla bych na to jiný názor. Nevím. Pocity mám hrozně smíšené.
Každopádně musím s tebou souhlasit, že jsem ráda, že v seriálu hráli neznámí herci. Neumím si představit, že by tam hráli nějaké hollywoodské hvězdy, které hrály už ve spoustě filmů :D
Jinak hezky jsi to srhnula, třeba pro ty, co to neviděli, ani se nechystají to vidět, ale chtějí vědět o čem to je :)

3 ejnyt-world ejnyt-world | Web | 3. srpna 2017 v 12:30 | Reagovat

Ty jo, já jsem fakt opožděná. :D 13RW jsem ještě neviděla a popravdě.. Já nevím, zase tak moc mě to netáhne. Ale tak, třeba někdy. Teď se chystám díky kamarádčině doporučení na Teen Wolf, tak uvidíme.:D Btw. krásnej design!!

4 Eli Eli | Web | 3. srpna 2017 v 18:15 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že jsem tě možná trochu navnadila.

5 Eli Eli | Web | 3. srpna 2017 v 18:18 | Reagovat

[2]: Ano, je pravda, že Clay poslouchal kazety NESKUTEČNĚ dlouho. Ale tím, jak se to natahovalo, přibylo i pár dalších zápletek a problémů :-D S většinou tvých názorů souhlasím :-)
Děkuji, snažila jsem se to nějak rozumně popsat :D

6 Eli Eli | Web | 3. srpna 2017 v 18:20 | Reagovat

[3]: O tom jsem taky slyšela a je pravda, že teď hledám nějaký nový seriál :D
A děkuji, po dlouhé době jsem ho trošku změnila :-)

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 4. srpna 2017 v 11:08 | Reagovat

I přes poslední epizody se řadím k první skupině- jo, něco si vážně brala až moc k srdci.
Co se týče od deváté epizody, myslím, že byla dokonce její občanská povinnost to nahlásit. Je mi jasné, že to byla drobná holka, která by proti Bryceovi neměla šanci, kdyby okamžitě zakročila, ale nahlásit to měla. Nebo to říct aspoň doma rodičům- protože s nimi měla hezký vztah.
U té Jeffovi smrti nevím, jak se na to dívat. Protože Hannah žádné výčitky z toho mít nemusí, protože to zavolala na policii a nahlásila tu STOPku, to že bylo pozdě, je jiná. A Sheri si na těch páskách být nezaslouží- myslím, v seriálu jde poznat, že je to hodná holka, která se snaží všem pomáhat. A každý občas někdy selže. Každý. Navíc, to že Jeff tam projel jen tak a ani nepřibrzdil je taky fakt. I kdyby tam ta stopka oficiálně nebyla, když vjíždíš na hlavní nebo si nejsi jistá, která je hlavní, máš přibrzdit- což on evidentně neudělal. Možná to nebylo selhání Hannah ani Sheri, ale Jeffa samotného.
S Clayem to byl docela shit. Protože jestli ho měla opravdu ráda, proč ho nechala se takhle trápit. On celých deset epizod zoufale hledal důvod, co jí udělal. No, a pak se dozví, že nic, že byl nejlepší a nejhodnější a že si ho nezasloužila. Fajn -_-
No, dvanáctka není ani tak hlavní důvod proč. Dokonce ještě v té době nebyla plně rozhodnutá to ukončit (viz č. 13). Stal se tam trestný čin za který byl někdo odpovědný a abych byla upřímná- Hannah jako neměla dost sebezáchovy aby tam na tu párty chodila a dělala to co dělala? Jako přijít k hajzlovi, který znásilnil mou kamarádku úplně sama a ještě se tam vyslíct skoro donaha... já bych si tohle asi nelajzla.

Jo, jasně, Hannah dala světu poslední šanci. Ale upřímně, kolik šancí dal svět Hannah? Dal jí hodné a tolerantní rodiče, dal jí nejlepší kamarádku Kat, dal jí příležitost skamarádit se s několika lidmi z nichž pár to s ní myslelo opravdu dobře, dal jí kluka, který ji miloval a se vším by ji pomohl, kdyby mohl. Dal jí toho až moc a ona mohla být šťastná, kdyby si toho všímala.

Ta sebevražda tomu hodně zvedla kvalitu,fakt. Byla jsem spokojená, že to bylo takhle naturální bez servítek.

A nakonec, je tu otázka, jak moc Hannah byla normální. Protože v knize je drobný náznak toho, že "úplně nebyla". Ale v seriálu se scénaristi nad tím nepozastavili a vydávali ji za "úplně normální puberťačku". Což asi byla chyba a kdyby bylo jasné, že úplně normální není, seriál by si dost polepšil.

Taky se mi to dost líbilo. Po dlouhé době to byl první anglicky mluvený seriál, který jsem viděla. A měla jsem docela štěstí.

Tvůj názor na seriál mě dost zaujal a i oslovil, líbí se mi, že ses o tom rozepsala. Je mi to trochu blbé, ale, uf, taky jsem o tom napsala takový názorový článek a myslím, že se v dost věcech shodneme
http://naoki-keiko.blog.cz/1706/ziva-a-stereo
Ale nechci ti to samozřejmě vnucovat :D Jinak tvůj článek je vážně super.

8 Eli Eli | Web | 4. srpna 2017 v 18:11 | Reagovat

[7]: Děkuji za názor a za to, že se ti článek líbí :-) Tvůj článek jsem četla už dříve a je pravda, že se v hodně věcech shodneme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
pictures usually from tumblr & pinterest
closed section about my condition here (continues here)