be so happy that when others look at you they become happy too

Time management | Moje tipy

15. února 2017 v 20:34 | Eli |  interesting
Dneska jsem se rozhodla napsat po hoodně dlouhé době o něčem jiném než o čtení. Ups. Leze mi to přes hlavu.
Poslední dobou se hodně snažím organizovat si čas tak, abych stíhala dělat všechno, co dělat chci, protože to se mi dříve moc nedařilo. A jak tak nad tím přemýšlím, zjišťuji, že předtím jsem opravdu dělala v plánování spoustu chyb. A tak jsem se rozhodla napsat článek na toto téma. Možná bude pro někoho užitečný a začne si svůj čas organizovat efektivněji ;).
Výsledek obrázku pro time management tumblr
Picture

Diář, to do listy, plány

Jelikož chodím do školy (překvapivě), můj diář plní pouze výčty různých úkolů, písemek a zkoušení. Nevím, jestli jsem v tomhle divná, ale nikdy diář prostě neotvírám doma (k čemuž teda asi je, že). Každý den, když ve škole do diáře zapisuji něco nového, přečtu si, co mám na další den a nedělá mi problém si to zapamatovat. Samozřejmě netvrdím, že tímhle způsobem na nic nezapomenu, ale to se opravdu nestává moc často, a když už, většinou se jedná o nějaké maličkosti, jako například že zapomenu na úkol z angličtiny, což se dá v pohodě dořešit ve škole.
Proč to tady rozebírám... asi jste pochopili, že různé úkony, které chci provést doma, například vyvenčit psa, napsat článek a podobně si vůbec nikam nezapisuji, a pak se divím, že chudák pes se nikam nepodívá a na blogu vyjdou dva články za měsíc. Pokud nemám činnost nikde napsanou, nemám vůbec tendenci ji splnit. Jsem na mobilu, hraju hry atd. a někdo mě musí několikrát upozornit, abych vůbec šla něco dělat. Rozhodla jsem se tedy začít si úkony, které chci/potřebuji/musím udělat, někam psát.
Dříve už jsem párkrát zkusila měsíční to do list, kam jsem si zapsala věci, které chci udělat za určitý měsíc. Rovnou vám říkám, že to byla opravdu blbost, protože jsem si tam schválně navymýšlela milion věcí, které vůbec důležité nebyly, ale mně přišly zajímavé. A taky, přiznejme si, měsíc je hrozně dlouhá doba. Na jeho konci už jsem stejně nevěděla, co jsem vůbec udělat chtěla. Takže měsíční to do list pro mě ne.
Vyřešila jsem to menšími to do listy a zatím se mi to vyplácí. Teda, po pravdě to zatím provozuji většinou v hlavě, ale například na víkendy si seznam, co musím udělat, opravdu dělám. Napíšu tam důležité věci, jako třeba ,,vyklidím morčatům", ,,vezmu psa na 2 procházky" anebo ,,zaleju kytky". Většinou si udělám událost v mobilu a postupně si činnosti, které jsem udělala, označuji smajlíky. Lépe mě to motivuje a jsem na sebe pyšná, když mám v neděli večer celý seznam osmajlíkovaný. Seznamy v hlavě si dělám každý jednotlivý den v týdnu. Většinou už mám v neděli představu, co tak každý den budu muset udělat, a vždycky si to v hlavě zkonkretizuji večer předtím, když jdu spát. Takže než dneska večer v posteli usnu, projdu si v duchu celý zítřejší den a utvořím si kostru toho, jak asi bude vypadat mé zítřejší odpoledne.
Související obrázek


Větší x menší úkol

Měla jsem také dilema, zda se pustit dříve do více menších úkolů, nebo do toho největšího. Obě varianty jsem vyzkoušela a z mých zkušeností bych doporučila, že nejlepší je nejdříve dokončit více menších aktivit a nakonec si nechat ten největší. Pokud tím největším je například učení se na velký test, vždycky mám při učení ráda pocit, že už mě nic jiného nečeká a nemusím spěchat, můžu si dát na čas s pochopením učiva a podobně. Pokud naopak tímto učením začnu, neustále mám nutkání pozorovat hodiny a od učení postupně odbíhat plnit další věci, což mi absolutně nabourává mou organizaci času, jsem pak ve stresu a nakonec toho půlku nezvládám. Samozřejmě to platí i pro situaci, kdy máme jeden velký a jeden malý úkol. Pokud máme více větších úkolů, snažím se je rozdělit mezi více dní, respektive mezi více menších úkolů. V situaci se dvěma velkými testy ve stejný den se začnu učit cca dva dny předem a na poslední den před testem mi zbyde už pouze více menších částí na naučení.

(Ne)odkládání úkolů a úspora času

Dala jsem sama sobě takové motto: ,,Co můžeš udělat dnes, udělej dnes, ať už je ráno, poledne nebo večer." Žádné ,,Ráno moudřejší večera." Ani náhodou. Sama o sobě vím, že pokaždé lituji, když se ráno vzbudím s pocitem ,,Ach jo, musím toho tolik udělat, proč jen jsem to neudělala včera." Takže se snažím udělat co nejvíc věcí najednou, s čímž souvisí i úspora času. Pokud potřebuji kamkoliv dojít, pro něco dojít, dojít nakrmit od babičky domů morčata (bydlíme ve stejně vesnici), beru s sebou psa. Můžu pak říct, že jsem za jeden čas udělala dva úkoly.

Pečlivé dokumentování

Jak jsem se již zmínila - potřebuji ke svému počínání motivaci. Našla jsem skvělý způsob, jak docílit toho, abych si svůj čas organizovala lépe a stíhala spoustu věcí - začala jsem si psát deník. Ne v tom smyslu, že budu zaznamenávat svoje pocity (ikdyž, taky), ale spíš k zápisům ve stylu ,,Jsem ráda, že jsem dneska udělala tohle" a ,,Musím se pochválit za to, že jsem dneska stihla tohle". Je to pro mě obrovský pomocník a doporučila bych ho každému. Nezapisuji si do něj každý den, spíše tak každé tři dny, ale pokaždé, když si přečtu předchozí zápis, jsem na sebe pyšná a opět mě to posouvá dál.
Související obrázek

Odměna

Není pro člověka nic důležitějšího, než se za dobrou práci odměnit. A nemusíte si rovnou něco kupovat... Pro mě je jednoznačně nejlepší odměnou vědomí, že jsem všechno zvládla a teď si můžu v klidu sednout s knížkou a strávit u ní pár desítek minut, jako to udělám teď, až dopíšu tenhle článek. Další věcí, kterou se odměňuji je třeba šálek latté, kousek čokolády, nebo prostě jen kousek volného času pro mě. A opět to souvisí s motivací :)

Zkrátka a dobře, cítím se teď o moc lépe. Nemám tolik stresu, stíhám spoustu věcí a ještě mi zbývá čas na články - vždyť kdy naposledy vyšel nějaký článek, kde bych se opravdu takhle rozepsala? Moc mě mrzelo, že jsem blog nestíhala. Můžu na sebe být pyšná zase z dalšího důvodu - se všemi věcmi dokončenými mi zbývá čas na přemýšlení nad články. :)

Doufám, že si někdo z tohoto článku alespoň něco odnesl :) Jak si organizujete vy váš čas, jste s tím spokojení...? Budu ráda za každý komentář.
Vaše Eli ♥

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

KLIK 100% (44)

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | Web | 16. února 2017 v 14:44 | Reagovat

Já sem si z toho odnesla hodně :)
Já a organizace mého dne nakonec skončí tak nějak všelijak :D

2 Loluo Loluo | Web | 17. února 2017 v 11:44 | Reagovat

Se seznamy to dělám podobně a musím přiznat, že to jsou jedny z nejnápomocnějších pomocníků:D
Co se týče odkládání, no.. ráda si občas povídám sama se sebou a říkám, co všechno musím udělat - u toho se vždycky zarazím a jdu to hned udělat. To je můj osobní trik:D

Myslím, že člověk si nemusí všechno pečlivě organizovat a vést záznamy (to už mi trochu přijde trochu fetišismus:D), ale když mám něco jednoduchého od čeho se můžu odpíchnout, ať už diář nebo seznam, je to určitě lepší než bez nich, jelikož se můžu rychleji orientovat v tom, co už jsem udělala.:)
Pěkný článek, mimochodem!

3 ejnyt-world ejnyt-world | Web | 17. února 2017 v 14:38 | Reagovat

Super článek! U mě je to proměnlivé, někdy jsem na sebe fakt pyšná, všechno stíhám a daří se mi a pak je to druhé období, kdy jsem absolutně kontraproduktivní a nic mi nejde.. Nepomůže tomu většinou fakt nic:D Momentálně mám naštěstí to první, ale chci to druhý co nejvíc omezit.:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
pictures usually from tumblr & pinterest
closed section about my condition here (continues here)