be so happy that when others look at you they become happy too

Recenzní pondělí | Lisa Jackson : Noc předtím

11. července 2016 v 17:40 | Eli |  books
Tak jsem se kooonečně odhodlala taky napsat nějakou tu recenzi. Hodně dlouho jsem tomu odolávala, protože opravdu NEJSEM recenzní typ a kdybych mohla, asi bych pochválila všechny knížky světa. Teda s pár vyjímkami.
Ale věděla jsem, že blog něco takového potřebuje ! A jelikož teď o prázdninách hodně čtu, je tu zbrusu nové Recenzní pondělí ! Jenom minulý týden jsem přečetla knížky tři, a pro recenzi jsem si vybrala Noc předtím od Lisy Jackson, protože názory na tuto knihu se poněkud rozcházejí.
Picture
Jsou chvíle, kdy nemůžete důvěřovat nikomu. Vlastně začnete pochybovat, jestli můžete věřit aspoň sami sobě.
V ponurých stínech ospalého jižanského městečka se skrývá sériový vrah. Zabíjí s děsivou precizností, každá vražda je krvavou kopií těch předchozích. Jako by pro něj oběti byly pouhým prostředkem k naplnění morbidní touhy, která nemůže být nikdy ukojena...
Caitlyn Montgomery Bandeauxová se probudila zbrocená krví. Nevzpomíná si na jediný okamžik předešlé noci, kdy byl brutálně zavražděn její manžel. Ví jen to, že stejným způsobem zemřelo až příliš mnoho lidí, které dobře znala.
Pro policii je hlavní podezřelá, což je samo o sobě děsivé. Ještě děsivější jsou však střípky vzpomínek, které jí naskakují v mysli. V naprostém zoufalství se obrátí na psychologa Adama Hunta, ale vzápětí se jí zmocní další pochybnost: do jaké míry mu může důvěřovat? Když totiž vrah znovu zaútočí, Caitlyn začíná zjišťovat, že ti, kteří vypadají jako ztělesněná nevinnost, mohou v sobě skrývat ryzí zlo...
Picture


Caitlyn Montgomery Bandeauxová se ráno probudí v kaluži krve, krev je všude kolem, na stěnách, v posteli, v koupelně... Ona si ale nepamatuje nic. Dojde jí, že její krev všechna asi není, ale nechá to být a všechno uklidí. Později jí ale policisté přijdou sdělit, že její téměř exmanžel je po smrti.
Caitlyn se pomalu vybavuje její manžel Josh, ležící na svém psacím stole v tratolišti krve. Ale na místě činu přece nebyla ! Začíná věřit, že trochu více pila, a možná i zabila Joshe.

Josh je ve své pracovně, ale nehýbe se. Ne. Je zhroucený na stole, paže vedle těla, hlavu obrácenou čelem ke dveřím. Z rukou mu kape krev, tvoří loužičky na koberci. Má otevřená ústa, je hrozně bledý, zírá na ni vytřeštěnýma očima, které nemrkají.
Caitlyn zalapala po dechu. Proč teď myslí na Joshe? Vidina jeho bílého obličeje se jí znovu objevila před očima. Proč si ho představuje mrtvého?

Postupně se začíná objevovat více a více postav. Rodina Caitlyn je opravdu rozvětvěná. Říká se, že jsou ,,prokletí", protože mnoho jejích příbuzných už zemřelo za ,,tragických okolností" a navíc hodně jich trpělo nebo trpí nějakou duševní chorobou, jako sama Caitlyn. Tu trápí už několik let ,,prázdná místa" v paměti, jako například noc, kdy zemřel Josh.
Postupně se přidá ještě pár mrtvých, všechny oběti mají nějakou spojitost s rodinou Montgomeryových.
Spoiler
Již od začátku, když se vyjmenují všechna úmrtí v rodině, vám dojde, že to všechno asi nebude náhoda a někdo se snaží tuto rodinu vyvraždit. Kdo ? Tipů je hned několik, ale taky vám dojde, že to asi bude někdo z rodiny. Důvodů je hned několik - dědictví, otec záletník, pravděpodobný incest.
Obětí v minulosti klidně mohlo být méně. Šlo o to nám ukázat, čeho je vrah schopný. Děkujeme, 3-4 mrtví stačí !
Co je myslím škoda, že hned snad na prvních stranách se dozvídáme, že vrah je žena. Vražedkyně si říká Atropos. Mohlo to být možná trošku méně nápadné, takhle se nám okruh podezřelých podstatně zužuje. Kapitoly z pohledu vražedkyně se tady ale také vyskytují, takže to bylo možná nutné.

Na jedinou vteřinu pohlédl své mučitelce do očí. Spatřil její tvář. Náznak zvednutí koutků, rty vražedkyně zvlněné spokojeným úsměvem.
Veškerá naděje ho opustila.

Samozřejmě že to ale napínavé bylo, několikrát to se mnou docela zamávalo, například po ,,převtělování" Caitlyn do jejího dvojčete Kelly mi už vůbec nic do sebe nezapadalo. Jak je to vůbec možné ? Je živá nebo mrtvá ?
Ale pak, když se objasní ta ,,dvojosobnost" vám to všechno nějak dojde ! Na konci už bylo jasné, jak to dopadne. Dobro většinou vítězí. Tady sice s trochu více prořídlou rodinou, ale tak co.
Co mě ovšem docela zarazilo, byl konec. Caitlyn, která byla téměř obviněna z vraždy a nakonec sama málem zemřela, jejíž většina rodina byla po smrti, se v pohodě vodila ruku v ruce se svou novou láskou, psychologem Adamem, a to nedlouho po celé tragédii. Ani narážky na oběti a vraha si neodpustili...

,,A pak, kdo ví ? Možná bychom si mohli zahrát pantomimu a někoho napodobovat."
Postupně se mu ústa roztáhla do širokého úsměvu. ,,To by mohlo být nebezpečné, nemyslíš ?"
,,Nemyslím !" prohlásila a znovu ho políbila. Popadla ho za ruku a táhla ho k autu. ,,Já to vím !"

HODNOCENÍ : Musím říct, že z thrillerů, které jsem četla, je to asi zatím nejslabší. Ne, že by se mi ta kniha nelíbila, ale je to zase trochu jiný styl. Takže s ním ještě nejsem úplně seznámená ;)
Charakter postav, děj, všechno bylo chvályhodné. Za množstí tragédií a možnou předvídatelnost dávám 3/5.
Eli.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Loluo Loluo | Web | 11. července 2016 v 20:25 | Reagovat

Pěkná recenze!
,,Dojde jí, že její krev všechna asi není, ale nechá to být a všechno uklidí. " Ah, to mě dostalo:D
Celkový děj a provedení, podle toho, jak jsi to popsala, mi přijde trochu otřepaný.. to bohužel u těchto knížek bývá.
Příště bych možná přidala i nějaké technické údaje o knize, například kolik má stran, žánr a tak.:)

2 Eli Eli | Web | 11. července 2016 v 21:20 | Reagovat

[1]: Díky za tipy. Uplně jsem na to zapomněla, ale tak polepším se ! :-D
Opravdu to tak bylo :-D Hrdinka ale byla duševně nemocná, tak jí to odpusťme.
Přesně, přišlo mi to jako tobě takové moc... obyčejné ? Popisovala jsem jen krátce, byly tam větší detaily, ale i tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
pictures usually from tumblr & pinterest
closed section about my condition here (continues here)