be so happy that when others look at you they become happy too

Recenze | James Dashner: Labyrint (celý) + film

26. července 2016 v 17:36 | Eli |  books
Dneska jsem si připravila recenze na všechny tři díly Labyrintu od Jamese Dashnera.
Jak asi víte, není to úplně můj styl čtení. Čekejte proto recenzi od absolutního sci-fi a fantasy amatéra. Jsou to moje první knížky tohoto žánru ! Taky počítejte s tím, že je to spíše recenze pro ty, kteří knížky četli, protože já absolutně nejsem stavěná na psaní děje, ale pocity, jo, to by mi šlo... Zároveň tam bude sem tak nějaký spoiler.
Momentálně mám pocity lehce smíšené, protože tahle trilogie začala slibně, ale ke konci už jsem měla pocity horší.


PictureLabyrint: Útěk

Originální název: The Maze Runner
Žánr: Sci-fi, fantasy
Rok vydání: 2014, 1. vydání originálu: 2009
Počet stran: 360

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...

Jako začátek nádhera, skvělá zápletka. Osobně se mi velmi zamlouvalo prostředí Labyrintu a Placu. Už odmalička se mi líbí filmy a knihy typu ,,boje o přežití", takže tohle bylo něco pro mě.
I hlavní postava a celkově velké množství postav se mi zamlouvalo, byly mi sympatické a obdivovala jsem je.
Autorův styl psaní mě již u první knihy úplně pohltil, nemůžete přestat číst, aniž byste umírali touhou zjistit, co bude dál. Skvěle docílen moment překvapení, strach,... Tahle kniha si opravdu s vámi hraje.
Jakmile jsem ji dočetla, ještě jsem to nevěděla, ale teď si myslím, že kniha by mohla být ještě o malinko uznávanější, jen to trochu prodloužit, myslím, že 100 stran by stačilo, nějak to dokončit a šmitec, máme skvělou knihu. Ale autoři fantasy jsou většinou na ty trilogie, no teď si myslím, že je to škoda.
Tuto knihu hodnotím jako nejlepší z celé trilogie : 5/5 !

Picture

Srovnání s filmemUž když jsem začínala na doporučení kamarádky knihy číst, věděla jsem, že budu chtít vidět film/y. Po dočtení celé trilogie jsem se podívala na první díl.
Nevím jak vy, ale u mě prostě pokaždé vyhrává to, čeho příběh vidím/čtu první. Takže tady pro mě byla ta ,,správná" kniha, a u filmu jsem hledala všelijaké chyby.
Moc mě mrzí, kolik věcí tam chybí. Nemluvím o maličkostech, ale o zásadnějších věcech. Také je tam spoustu věcí jinak, vím, je to film, má to být více poutavější !
I když musím říct, že stále se mi film jako takový líbí a nic podobného jsem neviděla, takže za mě palec nahoru i tak ! Nejen skvělé za ztvárnění postav, které mi byly hned i sympatičtější, ale i za opravdu opravdu hrůzu nahánějící zvukové efekty. To se hned tak nevidí.
Věřím, že každému se z těchto dvou velmi podobných, avšak stále malinko odlišných příběhů bude líbit ten ,,jejich správný".
Ale i tak, za mě je LEPŠÍ KNIHA.

Picture

Spáleniště: Zkouška

Originální název: The Scorch Trials
Žánr:Sci-fi, fantasy
Rok vydání: 2014, 1. vydání originálu: 2010

Počet stran: 344

Labyrint byl teprve začátek. Nalezením cesty z labyrintu to mělo skončit...
Už žádné hlavolamy. Žádné proměnné. A žádné běhání. Thomas byl přesvědčený, že když se jim podařilo uniknout, vrátí se on i Placeři ke svým dřívějším životům. Nikdo však ve skutečnosti netušil, do jakého života se vracejí. Země, sežehnutá slunečními erupcemi a spálená novým, krutým klimatem, se změnila v pustinu. Vláda se zhroutila - a s ní i pořádek. Rozpadajícími se městy teď bloudí "raplové", lidé pokrytí hnisavými ranami, které infekční nemoc nazývaná erupce dohání k vražednému šílenství. Hledají, kde by našli další oběť... a potravu. Pro Placery běhání zdaleka neskončilo. Namísto svobody zjišťují, že mají před sebou další zkoušku. Musejí překonat Spáleniště, nejvíc sežehnutou část planety, a do dvou týdnů dorazit do bezpečného útočiště. A organizace ZLOSIN se postarala o to, aby uzpůsobila proměnné a nastavila šance v jejich neprospěch. Thomase čeká zkouška ohněm - skutečně přechovává někde v hlavě tajemství svobody? Nebo bude věčně vydán ZLOSINu na milost?

S díly jako by klesala kvalita. Tady mi na rozdíl od prvního dílu prostředí nevyhovovalo vůbec. Pustina, horko, šílení lidé, brr... Opět ale nešlo přestat číst, protože když jednou začnete celou tuto sérii, podepíšete smlouvu s ďáblem...
Objevují se další nové sympatické postavy. Avšak také plno nesympatických. Pomalu se přestanou objevovat slova, na které jste si zvykli v prvním díle, a přicházejí nová, z úst ,,Tvůrců", která se týkají toho super důležitého a super tajného projektu, a já nevím, jestli jsem vyjímečná, ale plno z toho jsem nerozuměla vůbec.
Někdy před koncem jsem byla úplně hrozně zmatená, kdo říkal pravdu, kdo říká pravdu, kdo to jenom hraje, kdo plní ty pitomé příkazy...
A konec knihy opět jako reklama na další. Prostě to musíte dočíst !
Moje hodnocení je přesto 4/5, protože opět u mě zafungovalo to, že jsem nic podobného nikdy nečetla.


Chtěla jsem se pustit i do dalšího filmu, do dvojky, ale po puštění traileru jsem jen čuměla zírala. Tohle že jsem někdy četla ? Film se podle mě knihy vůbec nedrží. A já si nechci nechat ten docela hezký dojem v hlavě, který tam kniha udělala, takže prostě NE, na ten film se nepodívám, ani za nic.

Picture

Vražedná léčba

Originální název:The Death Cure
Žánr:Sci-fi, fantasy
Rok vydání: 2015, 1. vydání originálu: 2011
Počet stran: 312

Konec řady se blíží.
ZLOSIN vzal Thomasovi vše. Ale je to konečně za nimi. Zkoušky jsou po posledním testu kompletní.
Přežijí?
Co ZLOSIN neví, je to, že Thomas si pamatuje mnohem víc, než si myslí. A je toho dost, aby věděl, že nemůže věřit ani slovu z toho, co jim říkají.
Pravda bude děsivá.
Thomas porazil bludiště. Přežil Spáleniště. A nyní bude riskovat cokoliv, aby zachránil své přátele. Ale pravdou je, že by to mohlo být to poslední, co udělá a čím všechno skončí. Čas lží je u konce.

Tenhle díl už je taková slátanina moc věcí najednou, všechno se několikrát zvrtne, až už sami nevíte, jestli nám ten Tommy fakt nakonec neumře. Ale to bychom mu přece neudělali !
Smysl tohohle dílu úplně nechápu. Musím říct, že tam toho bylo tolik, že teď, tři dny po přečtení, si pamatuji ai přibližně takovouhle kostru ,,útěk ze ZLOSINU - Denver - návrat do ZLOSINU - přichod do Labyrintu - útěk z Labyrintu - ta obří záchrana" + pár věcí kolem. Je to sice možná hezký příběh, ale zamotaný, moc věcí kolem.
Dozvíme se samozřejmě jak to celé se ZLOSINem je, ale mám pocit, že se pořád jen opakuje ,,hledáme lék - vy jste důležití - hledáme lék - vy nám pomůžete". Což už jsme věděli. Přidá se pár nových informací, ale to jsou opravdu takové ,,haló ?"
Možná někoho naštvu, ale konec se mi líbí. Je to velké, velké klišé, ale já budu teď klidně spát, když vím, že se zachránili, a utvoří novou civilizaci a všechno okolo.
Moje hodnocení je 3/5.
Jinak třetí zfilmovaný díl půjde do kin na konci ledna 2017. ;)


Ikdyž poslední dva díly jsem docela zkritizovala, jako celek na mě trilogie působí velice pěkně, a šla bych do ní klidně znova. Je to smysluplné, má to zápletku a oslovilo mě to.

Tak to by bylo k dnešní mega recenzi všechno, díky všem, kteří sem dočetli. Budu moc ráda, když mi dolů napíšete váš názor na knihy/film(y), ráda si všechny přečtu.
Eli.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Loluo Loluo | Web | 27. července 2016 v 12:30 | Reagovat

Skvělá recenze!:) Já jsem četla jen první díl a po jeho konci už se mi do těch ostatních moc nechtělo. Uvidím jestli se k nim ještě někdy vrátím nebo ne.
Říkala jsi, že ti docházejí knižní nápady - nevím, co přesně čteš a něco už jsi možná četla, ale série Rudá jako rubín, Červený drak - Mlčení jehňátek - Hannibal (série s Hannibalem Lecterem), Nespavost, Železný král/dcera, Les rukou a zub (+ další dva díly v sérii), Dokonalý pár/sen/svět.. se mi četly dobře a nemyslím si, že b byly špatné.
Nebo kdybys chtěla i něco od klasiky, tak třeba Kdo chytá v žitě od Salingera (absolutně úžasné)
Třeba se ti něco z toho zalíbí a trochu pomůže ve výzvě :D:)

2 Lexis Lexis | Web | 27. července 2016 v 21:26 | Reagovat

Ja som si tak veľmi chcela prečítať knižku, no bohužiaľ ma najprv zobrali na film a potom som sa ku knihe už nedokopala. Jednotka (film) bol úžasný, pozerala som s pusou dokorán, no tá dvojka ma až tak neupútala... Skvelá recenzia :)

3 Hermione Hermione | Web | 28. července 2016 v 15:41 | Reagovat

Už jsem o tom slyšela dávno a taky dávno jsem si řekla, že si to přečtu, ale bohužel :D Ještě jsem se k tomu nedokopala :D
Ale myslím, že až bude opravdu čas, tak se do toho pustím :)

4 Eli Eli | Web | 29. července 2016 v 19:14 | Reagovat

[1]: Díky moc. A za tipy taky děkuju :-) Teď tu mám ještě pár posledních půjčených, ale až budu shánět, určitě na ně kouknu ;-)

[2]: Díky :-)

[3]: Určitě, myslím, že to stojí za to. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
pictures usually from tumblr & pinterest
closed section about my condition here (continues here)